UŞAK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

E-Posta Kullanımı ve Kota Problemi Hakkında

Okullarımızın Uşak İl Milli Eğitim Müdürlüğü E-Posta yönergesi doğrultusunda iş ve işlemlerini yapması gerektiğine dair yazı daha önce okullarımıza gönderilmişti. Ancak hala e-posta kullanımı ile ilgili sorunlar yaşandığı, bazı okulların e-postalarını takip etmediği ve bakanlığımız birimlerinden ve müdürlüğümüzden okullara gönderilen maillerin, bir kısım okula kotası dolu olduğu için gitmediği yönünde bilgiler gelmektedir. Okullarımız ile iletişimin sağlıklı yapılabilmesi için “meb.k12.tr” mail sisteminde kota sorunu ile ilgili aşağıdaki bilgilendirmenin ilinizdeki tüm kurumlarınıza yapılmasını rica ederiz.

 

Kota Sorunu Çözümü:

Çözüm için web tabanlı hesaba girip gereksiz maillerin silinmesi ve çöp kutusunun boşaltılması yada posta hesabının kurum bilgisayarında Outlook programına kurulup maillerin bilgisayara indirilmesi gerekmektedir.

Ayrıca Outlook’ta  Hesap Ayarlarında Gelişmiş sekmesindeki “maillerin bir kopyasını sunucuda bırak” seçeneğinde işaret varsa kaldırılmalıdır.

 

e-posta Kullanım Bilgileri:

Outlook için gerekli sunucu ayarları:

POP3 sunucusu                : k12pop3.meb.k12.tr

SMTP sunucusu               : k12smtp.meb.k12.tr

 

Web tabanlı e-posta kullanım adresi:

http://posta.meb.k12.tr

 

 

NOT: Outlook için kullanıcı adına mail adresinin tamamı yazılmalıdır. Ayrıca Outlook ta Hesap Ayarlarındaki Diğer Ayarlar kısmından Giden Sunucu sekmesinden “Giden sunucum (SMTP) için kimlik doğrulaması gerekiyor” kutusu işaretlenmelidir. Yeni verilen şifrelerde Türkçe karakter kullanılmamalıdır.

Cumhuriyet Mahallesi İbrahim Tahtakılıç Caddesi No 45/1 64200 / UŞAK - 0 276 280 64 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.