UŞAK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma Programı Düzenlendi

15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma Programı Düzenlendi

Milli Eğitim Bakanlığı’nın talimatıyla; 81 ilde düzenlenen 15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma Programı, Uşak İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün organizesinde; okullarımız tarafından gerçekleştirildi.  Programa Vali Ahmet Okur ile birlikte İl Jandarma ve Garnizon Komutanı Jandarma Albay Nedim Selbisu, İl Emniyet Müdürü İbrahim Ergüder, İl Milli Eğitim Müdürü Bülent Şahin, protokol üyeleri, şehit aileleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen programda konuşan Uşak Valisi Ahmet Okur, 15 Temmuz tarihinde Türk halkının asil bir duruşla vatanına ve bağımsızlığına bir kez daha sahip çıktığını söyledi.

15 Temmuz tarihinde bir grup terörist tarafından Türkiye Cumhuriyeti Devleti´ne yönelik haince bir girişimde bulunulmaya çalışıldığını ve bu süreçte yaşananların asla unutulmaması gerektiğini dile getiren Okur, "Bu milletin yakın tarihine baktığımızda, darbelerde hem silahlarla hem tehditlerle bu milleti yola getirmeye, hizaya getirmeye ve istikrarlı yoldan döndürmeye zorlandı. Ama çok şükür bu güne kadar devletimiz, milletimiz bu badireleri atlattı. İnşallah bundan sonra da devletimiz böylesi girişimlere maruz kalmadan, böyle alçakça saldırılara uğramadan varlığını sürdürecektir. 1980´lere kadar birçok darbe yaşadık. Aynı merkezden çıkan fikirler ve ideolojiler bu milleti silahlarla sopalarla birbirine kırdırdılar. Biz hafızası kuvvetli ancak çok merhametli olmasından dolayı zaman zaman böylesi sıkıntılar yaşayan bir milletiz maalesef. Acıyı unutacağız kederi unutacağız ama o hain kalkışma hafızamızda mutlaka kalacak ve onu yaşatacağız. Affetsek bile asla yaptıklarını unutmayacağız. Başka çaremiz yok" ifadelerini kullandı.

Halkın, 15 Temmuz´da birlik ve beraberlik ile vatanına sahip çıktığını, yaşanan olayların tüm okullarda anlatılarak hafızalarda yer alması gerektiğini ifade eden Okur, şöyle devam etti:

"Bu millet tabiri caizse kendi kaderini kendi eliyle yazdı. 15 Temmuzda yaşadığımız bir çizgi film veya bilgisayar oyunu değildi. Bizim milletimiz, tarih boyunca asker millet olarak bilinir. Kahraman askerimiz ya gazidir veya şehit. Ama 15 Temmuzda bu millet hem gazi hem de şehit oldu. Ülkemizin yaşadığı tüm olayların arkasında bir tezgah, bir oyun vardır. Eğer 16 Temmuzda ekranlarda çıkan başka bir iktidar olsaydı, buna emin olun ki o ekranlara çıkacak olanlar bu memleketin sahipleri olmayacaktı. Çok başka odaklarda, çok başka yerlerde bu tezgahları kuran mihraklar Türkiye´yi işgal etmiş bölmüş parçalamış paylaşmış olacaktı. Bizim bugün yaşayacak bir yerimiz olmayacaktı.

Bu millet genciyle yaşlısıyla kadınıyla erkeğiyle sokaktaydı ve hain odaklara karşı dimdik durdu. Her ilde ve her ilçede, sokağa çıkan vatandaşlarımız bayrağa sahip çıktı. Bu vatanda hala yaşıyorsak sadece 15 Temmuzda şehit düşenlerin sayesinde değil. Bu millet gazi oldu. Bu milletin geleceğine çocuklar olarak, gençler olarak sizler sahip çıkacaksınız. Hep en iyisini yapmak için gayret gösterin. Geçmişimizi, tarihimizi okuyarak bu günlere nasıl geldiğimizi bilmeniz gerekiyor. Biz uyurken düşman uyumuyor. Biz içeride sağlam olursak dışarıdan bizi kimse yıkamaz."

Öğretmenlerimiz günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yaparken; hazırlanan video gösteriminin ardından, farklı okullardan öğrencilerimizin şiirleriyle program sona erdi.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak programda emeği geçen tüm öğrenci ve öğretmenlerimize teşekkür ederiz. 

24-09-201624-09-201624-09-201624-09-201624-09-201624-09-201624-09-2016

Cumhuriyet Mahallesi İbrahim Tahtakılıç Caddesi No 45/1 64200 / UŞAK - 0 276 280 64 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.