UŞAK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Atatürk Anıtı Önünde Düzenlenen Törenlerle Kutlandı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı  Atatürk Anıtı Önünde Düzenlenen Törenlerle Kutlandı

İlimizde Atatürk Anıtı´na İl Milli Eğitim Müdürlüğü çelenginin konulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşının söylenmesinin ardından başlayan törene Uşak Valisi Seddar Yavuz, Uşak Milletvekilleri Mehmet Altay ve Dilek Akagün Yılmaz, Garnizon Komutanı Jandarma Albay Yusuf Yalçın,  Belediye Başkanı Nurullah Cahan, İl Milli Eğitim Müdürü Bülent Şahin, protokol üyeleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Atatürk Anıtına çelengin konulmasının ardından Vali Seddar Yavuz ve İl Milli Eğitim Müdürü Bülent Şahin, Vala Gedik Özel Eğitim Ortaokulu, Şefkat Ortaokulu ve İlkokulundan gelen 4 öğrenciyi ve öğretmenlerini makamında kabul etti.

Öğrencilerle bir süre sohbet eden Vali Seddar Yavuz ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdiği konuşmasında geleceğin teminatı çocuklarımıza armağan edilen bu bayramın dünyada ilk ve tek çocuk bayramı olduğunu vurguladı.

Vali Seddar Yavuz konuşmasının devamında şunları söyledi: 

“23 Nisan 1920 sadece Türk Milleti için değil aslında ezilen ve istilaya uğramış tüm milletler için bir milattır. Bu anlamda baktığımız zaman Kurtuluş Savaşını Türkiye Büyük Millet Meclisinin yönetiminde kazanan ve bunu idare eden ülke biziz. Bu nedenle krizler demokrasi ile aşılır bunun en önemli göstergesi de bizim 23 Nisan 1920 teki kurulan ilk meclisimiz, dolayısıyla ilk meclisimizin kurulmasında görev alan tüm milletvekillerimizi rahmetle anmak istiyorum. Çünkü bugün bu toprakları bize emanet eden işte o bahsettiğimiz o meclisteki tüm mebusandır. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ve silah arkadaşlarını, bu ülke için kanlarını canlarını feda etmiş şehitlerimizi ve gazilerimizi minnet ve şükranla anıyorum. Değerli arkadaşlarım hepinizin bildiği gibi bütün ülkelerin geleceği çocuklarına bağlıdır. Biz de çocuklarımızı en iyi şekilde yetiştirmek ülkesini vatanını milletene seven insanı seven dünyayı kucaklayan sevgi dili ile konuşan bir nesil oluşturmak hepimizin dileği, arzusu. Barış ve kardeşliğe ancak böyle gidebilir. İşte bu duygu ve düşünceden hareketle 23 Nisan günü aynı zamanda biliyorsunuz ki aynı zamanda çocuk bayramı olarak tüm çocuklara armağan edilmiş bir bayram. 23 Nisan vesile ile tüm dünya çocukları Türkiye’de buluşuyor kaynaşıyor ve dünya barışına katkıda bulunduğunu değerlendiriyor ve düşünüyorum. Bu kapsamda emegi geçen tüm arkadaşlarımıza canı gönülden teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Hepimiz netice itibari ile bir gün bu görevleri evlatlarımıza çocuklarımıza bırakacağız. Onları ne kadar donanımlı yetiştirebilirsek, daha önemlisi ne kadar insan yetiştirebilirsek, sevgi odaklı yetiştirebilirsek, insanı sevebilen nesiller yetiştirebilirsek sanıyorum bu dünya daha yaşanabilir bir dünya olacaktır diye düşünüyorum.  Biz çok çalışmalıyız. Bu coğrafyada ayakta kalmak kolay değil. Çok çalışmadan birbirimizi çok sevmeden bu coğrafyada hür ve bağımsız yaşanamaz. O yüzden farklılıklarımızı zenginliğimiz olarak görmeliyiz. Birbirimizi daha çok sevmeliyiz. Saflarımızı sıklaştırmalıyız. Böyle yapabilirsek maliyetleri düşürmüş oluruz aksi takdir de maliyetler artar, maliyetler arttıkça da ki maliyet derken ekonomik maliyetten bahsetmiyorum. İnsan maliyetinden bahsediyorum insan maliyetimiz artar. Daha sonra  20 yıl 50 yıl sonra da ağıtlar yakarız. Ağıtlar yakmamak için bugün bir ve beraber olmalıyız. Türkiye Cumhuriyeti Devletinden ve bu vatandan başka ikinci bir adresimiz yok. Bu ülkede yaşayan 78 milyon vatan evladı bunu aklına kalbine yerleştirmelidir. Bu duygu ve düşüncede olunduğu takdirde herhangi bir sıkıntı ile karşılaşmamız söz konusu değildir. Bir kez daha bu toprakları bizlere vatan yapan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimize, gazilerimize ve kahramanlarımıza  minnet ve şükran duygularımızı sunduğumuzu da ifade etmek istiyorum. Bu vesile ile tüm çocuklarımızın ve milletimizin bayramını kutluyorum.” 

Vali Seddar Yavuz’un makamında yapılan kabulun ardından kutlamaların yapılacağı Atatürk Anıtı önüne geçildi. 

Milli Eğitim Müdürü Bülent Şahin, törenin açılışında Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı´nın 95. yılında ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de büyük bir coşkuyla kutlandığını ifade ettiği konuşmasında "Bu mutlu günü Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Türk çocuklarına armağan ederek, Dünyada çocuklara armağan edilmiş ilk ve tek çocuk bayramı olarak kutlanmasına vesile oldu. Bu asil milletin güzel çocukları bu önemli ve anlamlı günü bütün dünya çocuklarıyla paylaşarak kutluyor" dedi.

Şiirlerin okunduğu törende daha sonra öğrencilerin hazırladığı halk oyunları gösterileri gerçekleştirilirdi. Tören, Uşak genelinde okullarda düzenlenen çeşitli branşlardaki yarışmalarda dereceye giren öğrencilere Vali Seddar Yavuz ve diğer protokol üyeleri tarafından ödül ve madalyaların verilmesiyle sona erdi.

Cumhuriyet Mahallesi İbrahim Tahtakılıç Caddesi No 45/1 64200 / UŞAK - 0 276 280 64 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.