UŞAK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Coşkuyla Kutlandı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Coşkuyla Kutlandı

Uşak´ta 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Cumhuriyetin kuruluşunun 92´inci yıl dönümü törenlerle kutlandı. Vali Ahmet Okur´un makamında tebrikleri kabulüyle başlayan Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, kent meydanında devam etti. Atatürk Anıtı önündeki kutlamalar Vali Ahmet Okur, İl Jandarma ve Garnizon Komutanı Albay Yusuf Yalçın ve Belediye Başkanı Nurullah Cahan´ın vatandaşların bayramını kutlamasıyla başladı. Vali Ahmet Okur törende yaptığı konuşmasında, “Bugün, varlığımıza kasteden sinsice ve ustalıkla hazırlanmış saldırıları, tuzakları ve ihanetleri milli birlik ve beraberliğimizden güç alarak, birer birer aşmak suretiyle, insan hak ve hürriyetine dayalı ve mevcut rejimlerin en faziletlisi ve Türk milletine en yaraşırı olan Cumhuriyetimizin kuruluşunun 92’inci yıldönümüne ulaşmanın engin sevincini ve mutluluğunu yaşıyoruz. Ulu önder Atatürk’ün deyimi ile bu en büyük bayram günü, bütün vatandaşlarıma kutlu olsun. Bu büyük günde Cumhuriyetimizin kurucusu büyük Atatürk’ü, o’nun kahraman silah arkadaşlarını ve bugün ve gelecekte de kanlarıyla bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi milletçe sonsuz minnet, şükran ve rahmetle anıyoruz” dedi. 

Vali Okur konuşmasına şöyle devam etti; “Cumhuriyetin bugün bizleri ulaştırdığı seviye, hepimize heyecan ve ümit vermekte, birlik ve beraberliğimizi pekiştirmekte, milletçe bağımsız yaşama azmimizi yenilemektedir.  Cumhuriyetimizin en önemli özelliği, herkes tarafından benimsenmiş, kavranmış ve herkes tarafından kucaklanmış olmasıdır. bu, cumhuriyetin ebediyete kadar varlığının en önemli güvencesidir.  Kısacası Türk Milleti Cumhuriyetle mutludur huzurlu ve gururludur ve milletimiz, bugün geldiğimiz noktadan daha ileri ufuklara ancak Cumhuriyetle varabileceğinin bilincindedir. Bu anlamlı günde, hep beraber el ele kenetlenmek, bölünmez bütünlüğümüze, demokrasimize, Cumhuriyetimizin bizlere kazandırdığı değerlere sahip çıkma zorunluluğumuz ortadadır. Anayasal bir demokrasi olan Türkiye Cumhuriyeti, temel niteliklerini, hedeflerini, prensiplerini, sistemini koruyarak ve hür ve serbest bir ülke olarak yoluna devam edecektir. Türkiye bugün sahip olduğu ve “güçlü bir demokrasi, güçlü bir ekonomi ve güçlü bir savunma” şeklinde ifade edilebilecek olan “altın üçgeni” muhafaza edecektir. Ulusça tüm isteğimiz; barıştır, birlik ve beraberliktir, bölünmez bütünlüğümüzün muhafazasıdır. Geçmişimizle aydınlık yarınlarımız arasındaki en önemli köprü olan Cumhuriyet, bizi daha nice bin yıllara taşıyacaktır.” 

Kutlamalar konuşmaların ardından Cumhuriyet Bayramı münasebetiyle düzenlenen spor karşılaşmalarında dereceye giren öğrencilerinin ödüllerinin verilmesi, ilk ve orta dereceli okullardan öğrencilerin yanı sıra asker, esnaf birlikleri ve sivil toplum örgütleri yürüyüşüyle sona erdi.


 

Cumhuriyet Mahallesi İbrahim Tahtakılıç Caddesi No 45/1 64200 / UŞAK - 0 276 280 64 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.