UŞAK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Anadolu Mektebinin gündemi: "Filistin'de yaşanan soykırım"

Anadolu Mektebinin gündemi:

Lise öğrencilerimizin çeşitli konu ve sunumlarla etkinliklerini sürdürdükleri Anadolu Mektebi çalışmalarında Filistin konulu panel düzenlendi.

Uşak Arkeoloji Müzesi Konferans Salonunda gerçekleştirilen Benim Adım Kudüs - Anadolu Mektebi Öğrencileri Filistin'i Anlatıyor başlıklı panele İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Halil YÜCEL ile birlikte Uşak Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Sayın Zekai İNAN, Uşak Üniversitesi akademisyenleri, İl Millî Eğitim Şube Müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Filistin'in tarihi, bölgede gelişen olaylar ve yaşanan soykırıma ilişkin Uşak Üniversitesi Tıp Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Hüseyin Haydar KUTLU'nun konuşmasının ardından, panel başkanı İlayda ERKEN'in başkanlığında öğrenciler; Feyza Nur PEYNİRCİOĞLU, Hatice KILIÇ, Ecrin Nur ÜNDOĞDU, İrem Sultan KARTAL birer sunum yaptılar.

Sunumların ardından gerçekleştirilen Filistin paneli ve Anadolu Mekteplerinin ilimizdeki faaliyetleri hakkında bir değerlendirme yapan İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Halil YÜCEL, Anadolu Mektebi çalışmalarının Türkiye çapında büyük bir hız ve ilgiyle yaygınlaştığını görmekten duyduğu mutluluğu ifade ederek konuşmasına başladı.

Geçtiğimiz günlerde Anadolu Mektebi kurucusu Sayın Prof. Dr. Sami GÜÇLÜ'nün ilimizi ziyaretleri ve teşriflerinin yürütülen çalışmalara hız ve destek verdiğini belirten İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Halil YÜCEL konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bu yıl içinde Anadolu Mektebi'nde pek çok konuda sunum yapıldı. Bugün de yine başka bir konu, kıymetli akademisyenlerimiz ve öğrencilerle ele alınarak Filistin konusunu öğrencilerimizin penceresinden izledik. Sizleri dinlerken geleceğe dair bir kez daha ümitlendim, şehrimizi ülkemizi geleceğe taşıyacak, tarih ve kültür mirasımıza sahip çıkacak, kendi öz benliklerini asla unutmayacak bir neslin yetiştiğini görmek, yaptığımız çalışmaların doğru istikamette olduğunu gösterdi. Özenti içinde olmak, taklit etmek, bizleri bir yere ulaştırmaz. Ardından taklit ederek gittiğimiz her neyse hep onun gerisinde kalırız. Biz kökleri çok derinlere uzanan, kökü mazide olan atiyiz, kadim bir milletin evlatlarıyız. Bu sebeple geçmişle bağımızı asla koparmamalı, bizi biz yapan Anadolu irfanımızın değerlerini unutmadan Mevlana'yı, Yunus Emre'yi, Hacı Bektaş-ı Veli'yi özümseyerek, hayat felsefemiz hâline getirerek geleceğe doğru yol almalıyız. Mutluluğun kaynağı sadece maddi şeyler değildir, dünyada olup bitenlere bu gözle baktığımızda çok büyük nimetlere sahip olduğumuzu görürüz. Bugün siz kıymetli akademisyenimizin ve panelistlerimizin de ele aldığı Filistin'de yaşanan bir soykırımdır, ocaklar sönüyor, yuvalar yıkılıyor, ateş hem onları hem de bizi yakıyor. Ancak, medeni dünya yaşanan soykırıma sessiz kalıyor. Geleceğimizin teminatı siz kıymetli gençler inşallah daha güzel bir dünya için mücadele edeceksiniz, barış ve huzur içinde, müreffeh bir ülke için çalışacaksınız. Sizlere inanıyor ve güveniyorum. Bugünkü çabanız, titiz hazırlıklarınız, Filistin konusunu seçerek göstermiş olduğunuz hassasiyetiniz için hepinizi tebrik ediyor, çalışmalarınızda başarılar diliyorum."

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Halil YÜCEL'in konuşma ve değerlendirmesinin ardından panel, katılımcılarla toplu fotoğraf çekilmesiyle sona erdi.

12-06-202412-06-202412-06-202412-06-202412-06-202412-06-202412-06-2024

Cumhuriyet Mahallesi İbrahim Tahtakılıç Caddesi No 45/1 64200 / UŞAK - 0 276 280 64 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.