UŞAK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmaları Yapıldı.

Arapça Bilgi  ve Etkinlik Yarışmaları Yapıldı.

 

 

Din Öğretimi Genel Müdürlüğümüz koordinasyonunda Anadolu İmam Hatip Liseleri, İmam Hatip Ortaokulları ve Çok Programlı Liselerde İmam Hatip programına devam eden öğrencilere yönelik düzenlenen Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarının bu yıl 8. si gerçekleştiriliyor

Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmaları ile öğrencilerimizin; Arapça okuma, dinleme, anlama ve konuşma dil becerilerini geliştirmek; sosyal, kültürel ve sanatsal etkinlikler aracılığıyla özgüven duygusu kazanmalarını ve sosyalleşmelerini sağlamayı amaçlıyoruz. Anadolu imam hatip liselerinde yapılan Arapça Bilgi Yarışmalarının yanı sıra Arapça Şiir Okuma, Arapça Metin Canlandırma, Arapça Hat-Kaligrafi Yarışması; imam hatip ortaokulları kategorisinde Arapça Şiir Okuma,  Arapça Hikâye Canlandırma ve Arapça Çocuk Şarkıları Yarışması; Arapça hazırlık programı uygulayan proje Anadolu imam hatip liselerinde ise Arapça Münazara Yarışması düzenlenmektedir. 

Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğümüz tarafından planlanan İmam Hatip Ortaokulları ve Anadolu İmam Hatip Liseleri öğrencileri arasında  “8.Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmaları” il finali Uşak Şehit Mehmet Çetin İmam Hatip Ortaokulunda 29 Mart 2017 Çarşamba günü  saat  10.00’da yapıldı. 

         Proğramın açılış konuşmasında Din Öğrt.Şb.Md. Abdullah KAYA “Arapça ümmetin dilidir,., ’Bu dil sadece Arap olanların dili değildir. Arapça Peygamberimiz (S.A.V)’in,  annesinin ve eşlerinin dilidir. Peygamber Efendimiz (S.A.V)‘in eşleride bizim annelerimizdir. Öyleyse, bu dil bizim de anadilimizdir. Bu dilin yaygınlaşması ve ön planda olması için İmam Hatip Liselerine çok iş düşüyor.

         Her hangi bir dili öğrenmek, o dili bilen insanlarla iletişim kurabilmek demektir. O nedenle bir lisan bir insan sözü çok anlamlıdır. Yeni bir dil öğrenmenin elbetteki bize yeni kapılar açtığını, yeni bilgi kaynaklarına, yeni insan topluluklarına ulaştırdığını biliyoruz” diyerek konunun önemine değinmiştir.

Daha sonra yarışma proğramına geçildi.Yarışma sonunda;Anadolu İmam Hatip Liseleri Arapça Şiir Okuma dalında 1.nci Tüprag Anadolu İmam Hatip Lisesi  öğrencisi Mustafa AKTEKE, 2.nci Fevzi Çakmak Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Ebrar ŞENTÜRK, 3.ncü Sivaslı Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Havva KALKAN olmuştur. 

Arapça Metin Canlandırma dalında 1.nci Fevzi Çakmak Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, 2.nci Tüprag Anadolu Lisesi öğrencileri olmuştur. 

İmam Hatip Ortaokulları Arapça şiir okuma dalında 1.nci Uşak İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Nimet Büşra KALEMOĞLU 2.nci Şehit Mehmet Çetin İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Sema KAYA, 3.ncü Ulubey İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Fatma ÇAKMAK olmuştur.

İmam Hatip Ortaokulları Şarkı dalında 1.nci Uşak İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri, 2.nci Akşemsettin İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri, 3.ncü Mehmet Akif Ersoy İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri olmuştur.

İmam Hatip Ortaokulları Arapça hikaye canlandırma dalında 1.nci Uşak İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri, 2.nci Şehit Mehmet Çetin İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri, 3.ncü  Banaz İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri olmuştur. 

Yarışma sonucunda öğrencilerimize çeşitli ödüller verilmiştir. Öğrencilerimizi tebrik eder başarıların devamını diler, emeği geçen idareci ve öğretmenlerimize teşekkür ederiz.


06-04-201706-04-201706-04-201706-04-201706-04-201706-04-2017

 

 

 

Cumhuriyet Mahallesi İbrahim Tahtakılıç Caddesi No 45/1 64200 / UŞAK - 0 276 280 64 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.