UŞAK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği'nde" Ganime Özadam İlkokulundaki öğrenciler doyasıya eğlendiler"28 Mayıs Dünya Oyun Oynama Günü Etkinlikleri" kapsamında düzenlenen "Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği" İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Halil YÜCEL, okul idarecilerimiz, öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz ve velilerimizin katılımı ile Ganime Özadam İlkokulunda gerçekleştirildi.

Bakanlığımız tarafından hazırlanan ve yürürlüğe konulan "Yüz Yüze 100 Çocuk Oyunu Öğretmen Uygulama Kılavuzu" kapsamında; öğrencilerin bilişsel, duyuşsal, psikomotor, sosyal ve kültürel gelişimlerine katkı sağlayacağı düşünülen geleneksel çocuk oyunlarının okul ortamlarında canlandırılması, ders içi ve ders dışı faaliyetlerde yer alması ve okul bahçelerinde geleneksel çocuk oyunlarının oynanmasını teşvik etmek amacıyla ilimizde de çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi.

Ganime Özadam İlkokulu bahçesinde düzenlenen ve okulun tüm öğrencilerinin katıldığı, oluşturulan çok sayıda oyun istasyonunda öğrencilerimiz karma takımlar oluşturarak bu istasyonlardaki öğretmenler nezaretinde oyunlar oynadılar.  Büyük bir heyecan ve ilgiyle oyunlara katılan öğrenciler yaklaşık bir saat süren etkinlik süresince doyasıya eğlendiler.

Etkinliğe katılan ve çocukları büyük bir keyifle izleyen İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Halil YÜCEL, "28 Mayıs Dünya Oyun Oynama Günü Etkinlikleri" kapsamında düzenlenen "Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği" ile ilgili yaptığı değerlendirmede; söz konusu etkinliklerle çocuklarımızın akranlarıyla birlikte oynadıkları oyun içinde keyifle yer almaları, iletişim ve duyuşsal becerilerini geliştirmeleri, okul bahçeleri ve açık havayı kullanarak fiziksel aktivite gerektiren oyunlar ile geleceğimizin teminatı çocuklarımızın sağlıklı bireyler olmalarına imkân sağlandığını belirtti.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Halil YÜCEL, yaptığı değerlendirmede şu hususlara yer verdi: "Uzmanlarımız, okullarımızda öğretmen liderliğinde ya da öğrencilerin bireysel zamanlarında geleneksel çocuk oyunlarını oynamalarını tavsiye etmektedirler. "Yüz Yüze 100 Çocuk Oyunu Öğretmen Uygulama Kılavuzu" ile okullarımızda yıl boyu çeşitli oyunlar öğrencilerimiz tarafından öğretmenleri nezaretinde oynanıyordu. "28 Mayıs Dünya Oyun Oynama Günü" kapsamında da içinde bulunduğumuz mayıs ayının son haftasında "Geleneksel Çocuk Oyunları Şenlikleri" düzenledik. Bugün, Ganime Özadam İlkokulunda çocuklarımız, hepimizin çok iyi hatırladığı mendil kapmaca, dokuz kiremit gibi oyunları oynadılar; birlikte müzik eşliğinde fiziksel hareketler yaptılar. Çocuklarımızın oyunla büyüyeceğini, eğitimin oyunla daha güzel olacağını biliyoruz. Oynanan bu oyunlar vesilesiyle öğrencilerimiz; sosyalleşmeyi, paylaşmayı, arkadaşlığı, dostluğu en büyük kazanım olarak elde ediyorlar. Bugün bizler de çocuklarımızın bu mutluluklarına ortak olduk."

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Halil YÜCEL, programın sonunda etkinliğin düzenlenmesine katkı sağlayan öğretmenlere ve katılım sağlayan davetlilere teşekkür etti.

28-05-202428-05-202428-05-202428-05-202428-05-202428-05-202428-05-202428-05-202428-05-2024

Cumhuriyet Mahallesi İbrahim Tahtakılıç Caddesi No 45/1 64200 / UŞAK - 0 276 280 64 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.