UŞAK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Hasibe ve Mazhar Gürbüz İlkokulu Tarafından Uluslararası Kardeş Okul Projesi Ziyareti Gerçekleştirildi

Hasibe ve Mazhar Gürbüz İlkokulu Tarafından Uluslararası Kardeş Okul Projesi Ziyareti Gerçekleştirildi

Hasibe ve Mazhar Gürbüz İlkokulu ilimizde ilk defa gerçekleştirilen Uluslararası Kardeş Okul Projesi kapsamında 21-26 Kasım 2016 tarihleri arasında Azerbaycan’a 5 kişilik kafile ile ziyarette bulundu.

“İki Devlet Bir Millet-Eğitimde Tecrübe Paylaşımı” adlı projenin temelleri 3 yıl önce eTwinning projeleri ile başladı. Azerbaycan Ismayıllı şehri 1 Nolu Orta Mektebi ile yürütülen çalışmalar 2016/2017 öğretim yılında Kardeş Okul protokolü imzalanması ile farklı bir boyut kazandı. Protokol kapsamında Azerbaycan eğitim sistemini yerinde görmek, iyi uygulamaları alarak eğitim etkinliklerine katmak amacıyla bütçesi okul kaynakları, katılımcı öğretmenlerin katkıları, gönüllü veli destekleri ve yerel imkanlarla karşılanarak sağlandı. Proje süresi 1 yıl olup her yıl mutabakat sağlanarak gerektiğinde bu süre uzatılacaktır. Proje kapsamında Azerbaycan kafilesi de ilimize davet edildi. Proje online dersler, iki ortak tarihe ve köklere  sahip devlet olduğumuz bilincinin çocuklara verilmesi, öğretmenler arası iletişim ve bilgi paylaşımı şeklinde devam edecektir.

            Kafile eğitim süreçlerini gözlemleyip eğitimde iki ülkenin karşılaştırılıp iyi yönlerin birleştirilerek tecrübe paylaşımına gitmesi dışında, şehirdeki öğretmen ve yöneticilere  Türkiye ve Uşak ilini tanıtan bir de  seminer verdiler. Şehrimizi simgeleyen kilim-battaniye-tarhana çorbası-Şehrimizin tarihi ve turistik yerlerini tanıtan broşürler de ziyaret edilen kurumlara takdim edildi. Ayrıca şehirdeki merkez okullar ile köy okulları da ziyaret edilerek eğitim uygulamaları yerinde incelendi. 

 

07-12-201607-12-201607-12-201607-12-2016

Cumhuriyet Mahallesi İbrahim Tahtakılıç Caddesi No 45/1 64200 / UŞAK - 0 276 280 64 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.