UŞAK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürlüğü 1. dönem Danışma Kurulu Toplantısı Valimiz Seddar Yavuz’un Başkanlığında Yapıldı.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü 1. dönem Danışma Kurulu Toplantısı Valimiz Seddar Yavuz’un Başkanlığında Yapıldı.

    Uşak Öğretmenevinde yapılan toplantıya Valimiz Seddar Yavuz ile birlikte, Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Çelik, Vali Yardımcısı Nevzat Ergün, İl Milli Eğitim Müdürü Bülent Şahin, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Servet Ecemiş, bazı okul idarecileri, rehber öğretmenler, öğrenciler ve sivil toplum temsilcileri katıldı.

Eğitim Danışma Kurulu toplantısıyla eğitim-öğretim alanında temsilciler aracılığıyla tüm aktörlerin bir araya gelip, bu alandan yapılan ve yapılması planlanan çalışmaların ayrıntılı bir şekilde değerlendirildiğini ifade eden Valimiz Seddar Yavuz ülkemizin ve toplumumuzun gelişmesi ve kalkınması açısından eğitim ve öğretimin en temel unsur olduğunu vurguladı. 

      2013-2014 eğitim öğretim yılının akademik, öğrenci davranışları ve projeler açısından genel bir değerlendirme yapıldığı toplantıda, il genelinde fiziki mekanların, derslik sayılarının her geçen dönem daha da arttığını ifade eden Valimiz Seddar Yavuz “Sağlam ve çok sayıda bina yapabilir, eğitim ve öğretimin kullanımına sunabilirsiniz. Ancak burada önemli olan öğrencilere eğitim adı altında neyin verildiği, verilen eğitimin vasfıdır. Değerler ve karakter eğitiminin verilmesi bunun bir plan dahilinde yürütülmesini arzu ediyorum. Bu konuda başarılı olursak, tüm zararlı alışkanlıklara karşı büyük bir zırh elde etmiş oluruz. Büyüğüne, öğretmenine saygı duyan, özverili, özgüveni yüksek, bilgiyle donanmış, sevgi ve hoşgörüyü bir davranış şekli olarak benimsemiş öğrencilerimizin ülkemizin geleceğine sağlayacağı katkı çok daha fazla olacaktır. Öğretmenlerimiz ders saatlerini doldurup standart mesai anlayışıyla okullara gidip gelirlerse bir idealleri bir hedefleri olmazsa arzu ettiğimiz seviyeye varmamız mümkün değildir. Bu sebeple öncelikle öğretmenlerimizin okullarda en verimli şekilde eğitim verebilmeleri, öğrenci-öğretmen ilişkisinin, okul ve aile işbirliğinin en sağlıklı bir şekilde kurulması gereklidir. Okullara güvenli erişim ve güvenli okul ortamının oluşmasına yönelik yaptığımız çalışmalarda hedeflerimize emin adımlarla ilerliyoruz. Okul önlerinde daha önceleri yaşanan sıkıntıları en alt seviyeye çektik, okul yolunun en güvenli düzeye çıkarılması için gerekli tüm emniyet tedbirlerini aldık” dedi.

        Eğitim öğretim faaliyetlerinde kaliteyi artırma yönelik yapılacak çalışmalar ve okullarımızın proje hazırlama kapasitesini artırmaya yönelik çalışmaların da değerlendirildiği danışma kurulu toplantısında Valimiz Seddar Yavuz şunları söyledi: “Artık proje yapmadan destek almanız çok zor. Hedefinizi amacınızı bir proje haline getirip sunduğunuzda ise kaynak meselesi diye bir durum yok. Gerek bölgesel gerekse ulusal ve uluslar arası fonlarla destek almak mümkün. Okullarımız da proje üretme konusunda daha bilgili ve tecrübeli, bizim şimdiki hedefimiz proje üretme kapasitemizi yükseltmek.” 

          Okul öncesi okullaşma oranlarının artırılmasına yönelik yapılacak çalışmalarının da ele alındığı toplantıda Valimiz Seddar Yavuz “Eğitim yaşının ne kadar aşağı çekilirse hayat boyu eğitimin sürdürülebilirliği sağlanırsa, büyük ve güçlü Türkiye’yi inşa etmekte daha başarılı olacağız. Hayat boyu öğrenmeye yönelik eğitim faaliyetlerinde özellikle dezavantajlı gurupların ailelerine yönelik eğitim çalışmaları yapmaktayız. Bu ailelerin sıkıntısının çözümlenmesi eğitim alanında aile kaynaklı meselelerin en aza indirilmesine fırsat verecektir” dedi. 

       Öğretmenlerin hizmet içi çalışmaları ile ilgili yapılacak çalışmaların da ele alındığı toplantıda, eğitimcilerin eğitilmesinin de üzerinde titizlikle durulması gereken bir konu olduğunu vurgulayan Valimiz Seddar Yavuz “Öğretmenlerimizin aldıkları formasyonla birlikte günün gelişen ve değişen şartlarına, eğitim ve teknolojideki yeniliklere ayak uydurmaları da büyük önem taşıyor. Hedefimiz daha elverişli ortamlarda daha iyi bir hizmet içi eğitimin sunulmasıdır” dedi. 

         Danışma Kurulu Toplantısının sonunda katılımcılara söz veren Valimiz Seddar Yavuz sivil toplum kuruluşları, öğrenci temsilcileri ve diğer katılımcılara katkılarından dolayı teşekkür etti.

 

 danışma kuruludanışma kuruludanışma kuruludanışma kurulu

Cumhuriyet Mahallesi İbrahim Tahtakılıç Caddesi No 45/1 64200 / UŞAK - 0 276 280 64 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.