UŞAK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürü Bülent Şahin'in 18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Deniz Zaferinin 105. Yıldönümü Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürü Bülent Şahin'in 18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Deniz Zaferinin 105. Yıldönümü Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürü Bülent Şahin'in 18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Deniz Zaferinin 105. Yıldönümü Mesajı

Türk ve Dünya tarihinin sayfalarına altın harflerle yazılmış bir destanın; "18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Deniz Zaferinin" 105. yıldönümünde bizlere bu günleri sağlayan şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, bu büyük zaferden duyduğum kıvancı ifade etmek istiyorum.

Çanakkale Savaşları tüm dünyanın şahit olduğu, bizim için zafer, aziz vatanımıza kastedenler için büyük bir hezimetin yaşandığı, adeta tarihin yeniden yazıldığı en önemli dönüm noktalarından birisidir.

Ortadan kaldırılmak, adeta yok edilmek istenen bir milletin verdiği bu mücadele; vatan, millet, bayrak ve bağımsızlığı söz konusu olunca, bu değerleri canından aziz bilip neler yapabileceğinin en somut göstergesidir.

Çanakkale, bin türlü imkânsızlık içinde, az sonra şehit olacağını bilen, göğsü iman dolu, vatan ve millet aşığı kahramanların, kendilerine çok güvenen işgalci komutanların yönetimindeki dünyanın en güçlü ordularına karşı yazdığı şanlı bir destandır.

Mermilerinin olmadığını söyleyen Mehmetçiklere, Anafartalar kahramanı Gazi Mustafa Kemal'in, "Ben size taarruzu değil ölmeyi emrediyorum", diyerek zafere olan inancı; Mehmetçiklerin komutanlarına bağlılığı ve kutsal değerleri uğruna ölüme koşmaları, yenilmez zannedilen dünyanın en büyük donanmalarını boğazın derin sularına gömerek Türk Milletinin büyüklüğünü tüm dünyaya göstermiştir.

Bu zaferin kazanılmasında Türk milleti binlerce vatan evladını şehit vermiştir. O müthiş zaferin kazanıldığı ve her yıl rahmet, minnet ve dualarla andığımız can parelerimiz bir daha güneşi göremediler, annelerinin kınalı kuzuları bir daha evlerine dönemediler, sevdiklerine kavuşamadılar. Onlar kendileri için değil, bu vatan için yaşadılar ve çok aziz bildikleri vatan için canlarını armağan ettiler.

Kurşunların havada çarpıştığı, göğüs göğse mücadelenin yaşandığı o mahşeri günde bu büyük destanı yazan Mehmetçik, bundan sonra da Kurtuluş Savaşında, yine vatanın bölünmez birliğinin muhafazası uğruna sınırlarımız içinde ve sınırlarımız ötesinde terörle mücadelede, vatan, millet, bayrak uğruna yüce milletimizin kahraman evlatları olarak hayatlarını ortaya koydular.

18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Deniz Zaferinin Yıldönümünde başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm şehitlerimizi rahmetle yâd ediyor, şehitlerimizin ailelerine, yakınlarına ve kahraman gazilerimize sağlık ve esenlik diliyorum.

Cumhuriyet Mahallesi İbrahim Tahtakılıç Caddesi No 45/1 64200 / UŞAK - 0 276 280 64 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.