UŞAK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlimiz Sivaslı İlçesi Tatar Ortaokulu´nun Büyük Başarısı

İlimiz Sivaslı İlçesi Tatar Ortaokulu´nun Büyük Başarısı

         Tatar Ortaokulu büyük bir başarıya imza atarak Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen “Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödülleri “Ege Bölgesi birincisi olarak İlimizi ve Ege Bölgesini Türkiye finallerinde temsil etme hakkını kazanmıştır.

        Eğitim ve öğretim alanında özgün ve modern uygulamaların ödüllendirilerek teşvik edilmesi ve paylaşımının sağlanması amacıyla Milli Eğitim Bakanlığınca gerçekleştirilen “Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödülleri” ne ülke genelinde 5 kategoride 1047 başvuru yapılmıştır. Elektronik ortamda bağımsız akademisyenler tarafından yapılan değerlendirmeler sonucu 123 çalışmaya saha ziyaretleri yapılmış ve saha ziyaretleri sonucunda Bakanlıkça Yedi Bölgemizin birincileri ilan edilmiştir. Birçok özel ve Büyükşehir Okulu arasından Ege Bölgesi birincisi olan Tatar Ortaokulu  “Okulumu Seviyorum “ adlı projesinde; öğrencilerin bedeni, zihni ve duygusal yönlerden belli bir olgunluğa ulaşmasında okulun önemini öne çıkararak eğitim ortamının düzenlenmesinde yeni bir bakış açısı uygulamıştır. Bu uygulamada okul, tüm yönleriyle aynı zamanda geleceğimizi belirlemede en az aile kadar önemli bir kurumdur. Okullar, öğrencilere kendi yeterlilik ve benlik değerlerinin gelişmesi üzerinde izler bırakacak olan yetenek ve becerilerin öğretimine büyük önem vermelidirler. Bu nedenle okul sadece eğitim öğretim yönüyle değil, aynı zamanda çocuğun duygusal gelişimini, estetik gelişimini sağladığı kendini mutlu hissettiği bir ortam olmalıdır. İyi bir eğitim ve öğretimle beraber duygusal ve estetik gelişimini iyi tamamlamış bir birey, kurduğu yaşamda, sosyal çevresinde ve işinde mutlu olur, ne iş yapıyorsa yapsın kendini geliştirir. Estetik duygusu ve bilinci,  öğrenerek biriktirdiği her şeyi hayatını güzelleştirmek için kullanır ve gelecekte bulunduğu şehri, semti, çalıştığı ortamı, işini, çevresini ve her şeyden önce de ülkesini bu duygu ve güzelliklerle şekillendirir. Çocuğun okulda mutlu olabilmesi için, öncelikle okulu sevmesi gerekmektedir. Sevmesi için de okul, onun çocukça ihtiyaçlarına cevap vermelidir. Ne yazık ki okullarımızın mevcut yapısı, dizaynı daha çok formal gerekçeler ön plana alındığı için çocuk ruhuna ve duygularına hitap eder nitelikte olmamıştır. Hâlbuki çocuğun eğitim ve öğretim için hayatının en önemli zamanlarını geçirdiği bu mekânların onun estetik ve duygusal yönlerinde gelişebileceği bir ortam olması oldukça önemlidir.Bu bağlamda Tatar Ortaokulunda 2011-2012 Öğretim Yılından itibaren uygulamaya başlanılan bu proje ile bir kasaba okulu olarak bir ekip ruhu içerisindeki öğretmen - öğrenci - okul idaresi ve veli işbirliği ile mükemmel bir eğitim öğretim ortamı elde edilmiştir. Projenin uygulanmasındaki tüm aşamalarda öğrenci, öğretmen ve  velilerin katkısı olmuştur. Böylelikle öğrencilerin okulumuzda yapılan yenilikleri ve değişimleri yakından takip etmeleri sağlanmış, onların görüşleri sık sık alınarak okulu daha çok sahiplenmeleri sağlanmıştır.

    Okulumuzun elde ettiği başarıda emeği olan tüm okul yöneticilerimizi, öğretmenlerimizi, öğrencilerimizi ve velilerimizi tebrik ederiz.


Cumhuriyet Mahallesi İbrahim Tahtakılıç Caddesi No 45/1 64200 / UŞAK - 0 276 280 64 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.