UŞAK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlköğretim Haftası Etkinlikleri Gerçekleştirildi

İlköğretim Haftası Etkinlikleri Gerçekleştirildi

İlköğretim haftası törenleri kapsamında İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından etkinlikler gerçekleştirildi. İl Milli Eğitim Müdürümüz Bülent Şahin’in Atatürk Anıtı’na çelenk koymasının ardından Uşak Valisi Ahmet Okur’un da katılımıyla Fevzi Çakmak Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi ziyaret edildi.

Öğleden sonra da Hesna Özgöbek Anaokulu, Öğretmen Mahmut Özgöbek İlkokulu ve Necati Özen Anadolu Lisesi ziyaret edildi. Ziyarette Vali Okur ile birlikte İl Jandarma ve Garnizon Komutanı J. Albay Nedim Selbisu, Ak Parti Uşak Milletvekilleri Mehmet Altay, Alim Tunç ve CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan, İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Nacar ve İl Milli Eğitim Müdürümüz Bülent Şahin yer aldı.

Ziyaret ettiği okullarda öğrenci ve öğretmenlerle bir araya gelen Vali Okur öğretmelere seslenerek; "Özellikle sizlerden istirham ediyoruz, bu işe farklı bakın, değişik gözle bakın, içselleştirin, yaşayın, kendi bünyenize bunu tatbik edin. Kendinize şu soruyu sorun; "Ben çocuğumu kendi okuluma gönderir miyim? Kendi sınıfımda çocuğumu okutur muyum? Eğer bunlara evet diyebiliyorsanız biz gerçekten bazı işleri başarmışız demektir" dedi.

Vali Okur 15 Temmuzdaki hain girişimi özetlediği konuşmasının devamında sürecin eğitim öğretime yansıyan yönleriyle ilgili olarak şunları söyledi: "Bakanlıktan ne kadar mevzuat düzenlemesi yapılsa, ne kadar güzel müfredat oluşturulsa, ne kadar güzel kitaplar basılsa, öğretmen arkadaşlarımızın bunu içselleştirip kendi bünyelerinde tatbik etmedikleri sürece, tahtaya çıktığımızda çocuklarımıza farklı boyutlarda bakmadığımız sürece bunda başarı sağlamamız çok mümkün değil. Hep konuşurduk bütün problemlerin başında eğitimsizlik gelir, eğitim sayesinde birçok problemimiz çözeriz diye düşünüyorduk. Demek ki çözemiyormuşuz. Çözemediğimizi geldiğimiz noktada gördük. Çok iyi noktalarda eğitim verdiğimiz insanlarımız maalesef dönüp bize mermi attılar. Tankların namlularını bize doğrulttular. Buradaki en büyük zaafiyet bizden yani devlet kurumlarından en azından mesuliyet anlamında sizlersiniz bunu suçlamak anlamında söylemiyorum. Bir şekilde sizler ve bizler çocukları dershanelere veya diğer eğitim kurumalarına yönlendirmek noktasında biz devre dışı bırakılmaya çalışıldık. Bir şekilde sistem dışına itildik ve belki bizde bilerek veya bilmeyerek bu işe alet olduk. Çünkü insanlar en değerli varlıklarını en değerli sermayelerini sizlere emanet ediyorlardı. Bizlere, okullara teslim ediyorlardı. Biz bu işi demek ki iyi muhafaza edemedik. En azından o imajı ortaya koyamadık ki bir şekilde iyi niyetle baktığımız kurum ve kuruluşlar bir anda demek ki zihin arkasında perde arkasında farklı düşüncelerle farklı amaçlarla bizim çocuklarımızı istismar ettiler."

Devlet içine art niyetlerle sızmış paralel yapının iki nesli adeta kaybettiğini söyleyen Vali Okur; "Çok ciddi anlamda iki neslimiz bizim şu an yok. Niye yok, biz sahip çıkmadık. Veliler olarak bizimde suçumuz çok fazla var. Niye var? Biz havale ettik. Eğitimi havale ettik, ahlakı havale ettik, dini havale ettik, başka şeyleri havale ettik. Baktık ki bu işler havale ile olmuyor. Birebir işin üzerine olmak, çocuğumuzun ne olduğunu ne olacağını görmek bizim de aslında vazifemiz. Başkasına havale etmekle bu işler olmuyormuş. Onun için ben gittiğim okullarda öğretmen arkadaşlarımıza şunu söylüyorum; Eğer sizler bu eğitim sistemine gerçekten güvenip bunu değişimini gelişimini yönetmek notasında gayret göstermezseniz, bizim burada başarılı olma şansımız yok. Siz sahip çıkacaksınız. Bizden hangi noktada yardım istiyorsanız bunu bize ileteceksiniz biz de bunları yapacağız. Sizler bu işi yürüteceksiniz kervanın başında sizler varsınız. Bu işin meşakkatini çeken sizlersiniz, saygıyı da hak eden sizlersiniz, tahtaya çocuğun karşısına çıkan sizlersiniz. Hangi metotları uygularsanız uygulayın mutlaka çocuğun gönlüne girecek, çocuğun severek okula gelmesini arzu ettirecek durumdayız." dedi.

Vali Okur uzun zamanlar uygulanan dersane sisteminin yanlışlığının ortadan kaldırıldığını ifade ettiği konuşmasında "Maalesef ben büyük illerimizde dersaneciliğin bir işe yaramadığını müşahade ettim. Bütün hafta sonundaki yorgunluklarını yani dershanelerde, etüt merkezlerindeki yorgunluklarını hafta içerisinde okullarda atmak için çocuklar gayret ediyorlardı. Yani okullardan ümitlerini kesmişler amaçlarını gerçekleştirmeyi başkalarının üzerinden yapmaya gayret ediyorlardı. Ben bunu Ankara´da İstanbul´da çok yaşadım. Görev yaptığım yerler olduğu için söylüyorum. Onun için tüm gayretimizi çalışmamızı eğitim alanında teksif ederek bu işe eğilmeye gayret ediyoruz" dedi..

Uşaktaki okulların fiziki anlamada hemen hemen bir eksikliğini kalmadığını söyleyen Vali Okur Yeni eğitim öğretim sezonuna 60 bin 153 öğrencimiz 304 okulda eğitim göreceğini, yerel yönetimlerin eğitim konusunda fiziki anlamda önemli bir eksikliği tamamladığını ifade ederek belediye başkanına teşekkür etti. Beraberindekilerle sınıfları dolaşan ve Vali Okur öğrencilere çeşitli hediyeler vererek hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

 21-09-201621-09-201621-09-201621-09-201621-09-201621-09-201621-09-201621-09-201621-09-201621-09-201621-09-201621-09-201621-09-201621-09-201621-09-2016

Cumhuriyet Mahallesi İbrahim Tahtakılıç Caddesi No 45/1 64200 / UŞAK - 0 276 280 64 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.