UŞAK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"Kaç Çocuk Daha Ölecek Gazze'de?" Seramik Sergisi açıldı"Kaç Çocuk Daha Ölecek Gazze'de?" Seramik Sergisi açıldı

Uşak Belediye Başkanlığı ile İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz koordinesinde düzenlenen "Kaç Çocuk Daha Ölecek Gazze'de?" isimli seramik sergisi Valimiz Sayın Dr. Turan ERGÜN, Belediye Başkan Yardımcımız Sayın Zeynep CEYLANER ve İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Halil YÜCEL'in katılımlarıyla Atatürk Kültür Merkezi Sanat Galerisinde ziyaretçilere açıldı.
Seramik Sanatçısı Dr. Ali Uslu'nun hazırladığı sergide, Gazze'de yaşanan dram gözler önüne seriliyor.
Serginin açılış konuşmasını yapan Seramik Sanatçısı Dr. Ali Uslu, "Gazze'de yaşanan bir soykırım aslında, 30 bine yakın insan hayatını kaybetti ve bunların neredeyse yarısı çocuk. Oradaki çocukların çektiği acıları dile getirebilmeyi ve seslerini tüm insanlığa duyurabilmeyi hedefledik. Uzaktan hissettiğimiz acıyı, sergimizde ayakkabılara, molozlara, dikenli tellere dokunarak hissetmenizi, empati kurmanızı istedik. İnsanların görüp de görmezlikten geldikleri şeyleri tekrar hatırlatmaya, seramik üzerine yaptığımız çalışmalarla gündemde tutmaya çalıştık." dedi.
İl Millî Eğitim Müdürü Sayın Halil YÜCEL de yaptığı konuşmada, dünyanın gözleri önünde, 7 Ekim'den bu tarafa büyük bir katliam yaşandığını, binlerce kadın, erkek, genç, yaşlı ve çocuğun evlerinin başlarına yıkıldığını vurguladı. İl Millî Eğitim Müdürü Sayın Halil YÜCEL konuşmasına şöyle devam etti: "Bugünkü rakamlarla 28 bini aşkın insanın hayatını kaybettiği ve neredeyse her 10 dakikada bir çocuk öldüğü Filistin'de; gönül coğrafyamızda, kalbimizin attığı Gazze'de günler, burada geçtiği gibi geçmiyor. Her gün yeni bir bombalama haberiyle devam eden bu soykırım, hepimizi derinden yaralamaya devam ediyor. Devletler arasında sürdürülen diplomasinin yanında, milletçe ettiğimiz dualarla bu katliamın bir an önce sona ermesini arzu ediyoruz. "Kaç Çocuk Daha Ölecek Gazze'de?" isimli sergi adeta bu kan ve gözyaşını resmediyor. Hazırlanan bu sergide katliama sanatsal açıdan gösterilen bir tepkiyi göreceksiniz. Yoğun bir emek ve sanatsal yeteneğin ürünü olan eserleriyle katliama ve yaşanan acılara seyirci kalmayan kıymetli sanatçımız Dr. Ali Uslu'ya teşekkür ediyorum."
"Kaç Çocuk Daha Ölecek Gazze'de?" isimli sergi Vali Dr. Turan Ergün'ün yaptığı konuşma, Dr. Ali Uslu'ya belge takdimi ve Gazze'de hayatını kaybeden çocukların anısına karanfil bırakılmasının ardından ziyaret açıldı.
Sergi, Uşak Belediyesi AKM Sanat Galerisinde 12-18 Şubat 2024 tarihleri arasında açık kalacak.

12-02-202412-02-202412-02-2024

12-02-202412-02-202412-02-2024

Cumhuriyet Mahallesi İbrahim Tahtakılıç Caddesi No 45/1 64200 / UŞAK - 0 276 280 64 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.