UŞAK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mesleki Eğitim Merkezi telafi programı kapsamında 45 öğrenci Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi diploması sahibi oldu

Mesleki Eğitim Merkezi telafi programı kapsamında 45 öğrenci Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi diploması sahibi oldu

Uşak Murat Arıtürk Mesleki Eğitim Merkezimize telafi programı için kayıt yaptıran ustalık belgesi sahibi öğrencilerden 33'ü, 12. sınıf öğrencilerinden de sekiz öğrenci Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi diploması almaya hak kazandı.

Diploma almaya hak kazanan öğrenciler için Murat Arıtürk Mesleki Eğitim Merkezinde düzenlenen törene, Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü İşyeri Tabanlı Mesleki Eğitim Daire Başkanı Sayın Süleyman Akgül katıldı.

Diploma töreni öncesinde İl Milli Eğitim Müdürü Bülent Şahin yaptığı konuşmada Milli Eğitim Bakanlığımızın 2023 vizyon belgesinde; iktisadi ve sosyal kalkınmasında önemli rol oynayan mesleki ve teknik eğitimde bireylere ilgi, yetenek ve mizaçları doğrultusunda mesleğin gerektirdiği bilgi, beceri, tutum, tavır ve meslek ahlakını kazandırmanın önemini vurguladı.

Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü İşyeri Tabanlı Mesleki Eğitim Daire Başkanı Sayın Süleyman Akgül de yaptığı konuşmada mesleki ve teknik eğitimde sektörün iş gücü ihtiyacına cevap verebilecek niteliğe sahip, gelişen teknolojiye uyum sağlayabilen, paydaşların planlama ve karar alma süreçlerine etkin katıldığı bir yapıya ihtiyaç duyulduğunu ifade etti. Daire Başkanı Süleyman Akgül "Mesleki ve teknik eğitime yönelik var olan toplumsal algıyı değiştirmeyi hedefleyen, öğrencilerin mesleki ilgi ve yeteneklerini tespit eden ve çocuklarla ailelerini bu doğrultuda yönlendiren, akademik ders yoğunluğunun azaltıldığı, mesleki ders içeriklerinin güncellendiği, öğretmenlerin iş başında eğitim olanaklarının artırıldığı süreçler yaşanmaktadır. Ulusal ve uluslararası sektör ve kamu finansal kaynaklarının kullanımı yoluyla okulların altyapı ve donanımının hızla değişmekte ve gelişen teknolojiyle uyumlu hale getirilmekte, mezunlarına istihdamda öncelik sağlanarak farklı ücret politikaları uygulanmaktadır. Sektörün mesleki ve teknik eğitim süreçlerinde daha fazla yer aldığı, sektör liderleriyle işbirliği imkânlarının artırıldığı, ulusal ve uluslararası düzeyde sektörel işbirliği protokolleri ve iyi uygulama modeli olabilecek projelerin hayata geçirildiği, mezunlarının kendi alanlarında yükseköğretime geçişlerini sağlayacak bütünleşik bir yapı kurulmuş ve ülkemizin 2023 hedefleriyle uyumlu bir sistem oluşturulması planlanmıştır"  dedi.

Mesleki Eğitim Daire Başkanı Sayın Süleyman Akgül konuşmasına şöyle devam etti: "Yapısal değişiklikler ve gelişmeler kapsamında Mesleki Eğitim Merkezleri de yeniden yapılandırılmış ve daha işlevsel kurumlar haline getirilmiştir. 6764 Sayılı Kanun ile çıraklık eğitim zorunlu eğitim kapsamına alınmış ve mesleki eğitim merkezleri Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumu olarak düzenlenmiş, Mesleki Eğitim Merkezinde okuyan öğrencilerden meslek lisesi mezunu olmak isteyenlerin almaları gereken fark dersleri kabul edilmiş ve 2019-2020 eğitim ve öğretim yılından itibaren diploma programı uygulanmaya başlanmıştır. Çırak öğrencilerimiz haftada bir veya iki gün mesleki eğitim merkezlerinde yoğunluğu azaltılmış ders müfredatıyla ders görerek diploma alma hem de diğer günlerde işletmelerde çalışarak para kazanma şansına sahip olmuşlardır."

Yapılan konuşmaların ardından Ustalık/Kalfalık belgesine sahip olup, fark derslerini tamamlayarak ilimiz mesleki ve teknik eğitim merkezinden lise diploması almaya hak kazanan öğrencilerin diplomaları, Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü İşyeri Tabanlı Mesleki Eğitim Daire Başkanı Sayın Süleyman Akgül, Uzman Aydın Yavşancı, İl Milli Eğitim Müdürümüz Bülent Şahin, UTSO yönetim kurulu başkan yardımcısı Coşkun Göngör, Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Atalay Savaş ve meslek odaları başkanları tarafından verildi.

Törene aileleriyle birlikte katılan bazı öğrenciler de duygularını dile getirirken çok mutlu olduklarını, yıllardır bekledikleri diplomaya kavuştuklarını ifade ettiler.

Mesleki eğitim merkezlerinden önceki yıllarda kalfalık ve ustalık belgesi almış olanların da fark derslerini tamamlayıp meslek lisesi diploması alabilmeleri için 2020 ağustos ayında başlatılan ve ilk defa Mesleki Eğitim Merkezlerinden telafi eğitimi yoluyla diploması verildi. Uşak Murat Arıtürk Mesleki Eğitim Merkezine telafi programı için kayıt yaptıran, ustalık belgesi sahibi öğrencilerden 33'ü, 12. sınıf öğrencilerimizden sekiz öğrenci de programı tamamlayarak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi diploması almaya hak kazandı.

Diploma töreni, öğrencilerin hatıra fotoğrafı çekilmeleri ve kep fırlatmalarıyla sona erdi.

09-07-202109-07-202109-07-202109-07-202109-07-202109-07-202109-07-202109-07-202109-07-202109-07-2021

Cumhuriyet Mahallesi İbrahim Tahtakılıç Caddesi No 45/1 64200 / UŞAK - 0 276 280 64 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.