UŞAK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Öğretmenlere Temel İlk Yardım ve Akılcı İlaç Kullanımı Eğitimi Verildi

Öğretmenlere Temel İlk Yardım ve Akılcı İlaç Kullanımı Eğitimi Verildi

Müdürlüğümüz ile Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan “Öğretmen Ve Öğrencilerin Sağlıkla İlgili Etkin Ve Uygun Kararları Verebilmesi İçin Sağlık Bilgilerini Okuma, Anlama Ve Kullanma Kabiliyetinin Geliştirilmesi Ve Bu Sayede Sağlık Okur-Yazarlığının Toplumumuzda Yaygınlaştırılması Programı İşbirliği Protokolü” çerçevesinde Uşak İl Sağlık Müdürlüğü AR-GE Şubesi koordinasyonunda Acil ve  Afetlerde Sağlık Hizmetleri Şube Müdürlüğü İlkyardım Eğitmenleri tarafından, Atatürk Kültür Merkezi 2 No’lu salonda 04 Mayıs-12 Mayıs tarihleri arasında 3 grup halinde toplam 169 Öğretmene 1.gün teorik ardından 2.gün uygulamalı olacak şekilde eğitimler verilmiştir

Yapılan eğitimde “İlk-yardım temel uygulamaları, insan vücudu ve işleyişi, hasta ve yaralının değerlendirilmesi, temel yaşam desteği, kanamalar ve şok, yaralar ve ezilmeler, yanıklar ve ısı dengesi bozuklukları, kırık çıkık ve burkulmalar, kafatası ve omurilik yaralanmaları, diğer acil durumlar, göğüs boşluğunda şiddetli Ağrı, kan şekeri düşüklüğü, karın bölgesinde kuvvetli ağrı, bilinç bozukluğu, havaleler, zehirlenmeler, hayvan ısırmaları ve sokmaları, vücuda yabancı cisim kaçması, boğulmalar ile hasta ve yaralının taşınması” konuları işlendi.

Protokol kapsamında Sağlık Müdürlüğünde görevli Eczacı Yasemin DİNÇ tarafından Akılcı İlaç Kullanımı başlığı altında; ilaç kullanırken dikkat edilmesi gerekenler, antibiyotik direnci ve akılcı antibiyotik kullanımı konularında öğretmenlerimiz bilgilendirilmişlerdir.

Program sonunda eğitimlerini tamamlayan öğretmenlere katılım belgeleri verildi. Katılım Belgesi Takdim Programına, İl Sağlık Müdürü Dr. Alper Cem ÜNAL,  İl Milli Eğitim Müdürü Bülent ŞAHİN, İl Sağlık Müdür Yardımcıları , Şube Müdürleri , ve öğretmenler katıldı.

Sağlık Müdürü Dr.Alper Cem ÜNAL yaptığı  konuşmasında“İl Sağlık Müdürlüğü olarak ilimizde ilk yardım eğitimi almış kişi sayısını artırarak, kazazedede oluşabilecek kalıcı hasarları ve ölüme sebebiyet verecek durumları en aza indirgemek için eğitimlere önem veriyoruz. Bu konuda öğretmenlerimiz bizim en büyük paydaşımız. Millî Eğitim Müdürlüğü ile ortak bir çalışma yapmak istedik. Bu doğrultuda yaptığımız protokolle her okuldan belirlenen koordinatör  öğretmenlere yönelik eğitimler gerçekleştirilmiştir. Öğretmenler bizim en büyük destekçimiz ve onların desteğini bekliyoruz” dedi.

Ayrıca İl Sağlık Müdürü Dr. Alper Cem ÜNAL İlk Yardım Eğitimlerinin ile birlikte sizlere “Akılcı İlaç Kullanımı” ile ilgili eğitimi de vermek istedik. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yanlış ve gereksiz ilaç kullanımı halk sağlığını etkileyen ciddi bir sorundur. Akılcı olmayan ilaç kullanımı hastaların tedaviye uyumunun azalmasına, ilaç etkileşimlerine, bazı ilaçlara karşı direnç gelişmesine, hastalıkların tekrarlamasına ya da uzamasına, tedavi maliyetlerinin artmasına neden olmaktadır. Siz evinizde anne baba olarak ve okulda öğrencilerinize bu bilinci yerleştirme gayreti içerisinde olacağınızı ümit ediyoruz. Sağlıklı nesiller yetiştirmek hepimizin temel görevidir”dedi.

Ardından İl Millî Eğitim Müdürü Bülent ŞAHİN yaptığı konuşmasında “Okullarda, öğrencilere ilk olarak ulaşacak öğretmenlerin yapacağı doğru müdahaleler, öğrencinin sakat kalmasını önleyebilir ya da hayatının kurtarılmasını sağlayabilir. İl Sağlık Müdürlüğü ile birlikte böyle güzel bir çalışmanın içinde yer almaktan mutluluk duyuyoruz ve bu eğitimlerin devam etmesini temenni ediyoruz. Bu eğitimde emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

 Bu  eğitimi alan öğretmenler protokol kapsamında Uşak genelindeki 60.000’i aşkın öğrenciye 2 ay zaman zarfında bu bilgileri iletip Milli Eğitim Müdürlüğü’ne rapor edeceklerdir. İl Sağlık Müdürlüğü’nce ara dönemlerde eğitimler kontrol edilecek olup , proje Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği politikalar dahilinde yenilenerek eğitimlerde devamlılığın sağlanması hedeflenmektedir.

Cumhuriyet Mahallesi İbrahim Tahtakılıç Caddesi No 45/1 64200 / UŞAK - 0 276 280 64 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.