UŞAK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"Oku-Yorum-Yazı-Yorum Projesi Kutadgu Bilig İl Paneli" Uşak Fen Lisesinde yapıldıBakanlığımız Ortaöğretim Genel Müdürlüğünün fen ve sosyal bilimler liselerinde öğrenim gören öğrenciler için planladığı "Oku-Yorum, Yazı-Yorum" projesi kapsamında lise öğrencileri tarafından  "Kutadgu Bilig Okumaları" il paneli Eşme Şehit Cemalettin Avcı Sosyal Bilimler Lisesi koordinatörlüğünde gerçekleştirildi.

Uşak Fen Lisesi konferans salonunda yapılan ve Uşak Fen Lisesi ve Eşme Şehit Cemalettin Avcı Sosyal Bilimler Lisesi öğrencilerinin panelist olarak katıldığı programa İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Halil YÜCEL, Panel Başkanı Uşak Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesinden Doç. Dr. Özgür AY, kurum yöneticileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Halil YÜCEL panelde yaptığı konuşmada "Oku-Yorum Yazı-Yorum Projesi"nin Millî Eğitim Bakanlığımızın öğrencilerimizin okuma ve yazma becerilerini geliştirmeyi amaçlayan önemli bir projesi olduğunu vurguladı.

Günümüze kadar ulaşan en eski Türkçe eserlerimizden olan "Kutadgu Bilig" kitabının gençler tarafından okunması, incelenmesi ve sunulmasından duyduğu memnuniyeti ifade eden İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Halil YÜCEL konuşmasına şöyle devam etti: "Bu proje ile öğrencilerimiz Türk edebiyatının seçkin eserlerini okuyor, okumalarını yorumluyor ve kendi yazılarını üretiyorlar. 11. yüzyılda Yusuf Has Hâcip tarafından yazılan "Kutadgu Bilig", sadece bir edebî eser olmanın ötesinde, aynı zamanda bir siyasetname ve ahlak kitabıdır. "Oku-Yorum Yazı-Yorum Projesi" kapsamında bu eşsiz eseri öğrencilerimizle birlikte ele alarak hem edebiyat ve tarih bilincimizi geliştirmeyi hem de millî ve manevi değerlerimizi öğrencilerimize aktarmayı amaçladık. Panelin, "Kutadgu Bilig"in sadece edebî bir eser olarak değil, aynı zamanda bir hayat rehberi olarak da değerlendirilmesine katkıda bulunacağına inanıyorum."

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Halil YÜCEL konuşmasının sonunda, panel başkanına, panelin düzenlenmesinde emeği geçen öğretmenlerimize, öğrencilere ve tüm katılımcılara teşekkür ederek etkinliğin "Kutadgu Bilig"i daha iyi anlamamıza ve bu eserden gerekli dersleri çıkarmamıza vesile olması temennisinde bulundu.

21-02-202421-02-202421-02-202421-02-202421-02-202421-02-202421-02-2024

 

 

 

 

Cumhuriyet Mahallesi İbrahim Tahtakılıç Caddesi No 45/1 64200 / UŞAK - 0 276 280 64 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.