UŞAK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Risk Altındaki Öğrencilerin Belirlenmesi” Raporu Vali Seddar YAVUZ Başkanlığında Rehber Öğretmenler ile Birlikte Değerlendirildi

“Risk Altındaki Öğrencilerin Belirlenmesi” Raporu Vali Seddar YAVUZ Başkanlığında Rehber Öğretmenler ile Birlikte Değerlendirildi

Vali Seddar Yavuz ilimizde görev yapan rehber öğretmenlerle bir araya geldi. Vali Yavuz’un talimatıyla başlatılan ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve rehber öğretmenler tarafından yaklaşık 55 bin öğrenciye ulaşılarak yürütülen çalışmalar sonucu hazırlanan İlimizde "Risk altındaki çocukların belirlenmesi" araştırma raporu öğretmenlerle birlikte karşılıklı olarak değerlendirildi.

Aile mahremiyetine ve kişisel bilgilerin gizliliği esasına riayet edilerek yürütülen çalışmalarla ilgili kamuoyuna çok fazla bilgi aktarılmasının çalışmanın özüne uygun düşmeyeceğini ifade eden Vali Seddar Yavuz konuyla ilgili genel yaklaşım ve değerlendirmelerde bulundu.

Vali Yavuz bugün toplumda yaşanan sosyal ve psikolojik meselelerin kaynağının çok iyi analiz edilmesi gerektiğini ifade ettiği konuşmasına şöyle devam etti: “Toplumların sağlıklı gelişmesi, kalkınması, toplumsal refah ve huzurun yaygınlaştırılabilmesi için öncelikle devleti yönetenlerin değerler bütününe sahip olması gerekir. Bazı ülkeler savaşla, topla tüfekle yıkılmaz, sizin sahip olduğunuz dini değerler, gelenekler, aile bağları eğitim sisteminiz, sosyal yapınıza zarar verilerek de bu hedefe ulaşılabilir. Eğer sizin sağlam bir inancınız yoksa değerler listeniz yoksa doğru ve yanlış iyi ve kötü algınız birbirine karışmışsa ülkelerin çökmesi, içten içe fethedilmesi an meselesidir. Bizim geçmişte dayandığımız güçlü bir geleneğimiz, üç kıtayı adaletle barışla yönetmiş padişahlarımız var, dünyada çığır açmış icatlara imza atmış alimlerimiz var. Siz eğer bunları görmezden gelir, bu bilgilere sahip olmazsanız, yeni nesillere bu köklü tarihimizi anlatmazsanız; Fatihleri, Kanunileri, Yavuzlar, Abdülhamitleri olduğundan farklı gösterirseniz kendine güveni olmayan zayıf karakterli nesiller yetiştirirsiniz. Dünyanın kaderini etkileyen siz değerli öğretmenler olarak öğrencilerin gelişimine büyük katkı sağlayacak, kimlik ve kişilik kazandıracak tarih bilinci konusunda çok daha hassas olmalısınız.”

Büyük mirasımız Osmanlıyı kötülemekle, bu mirası reddetmekle bir yere varılamayacağını da vurgulayan Vali Seddar Yavuz “Çocuklarımızı, gençlerimizi milletine ve devletine aidiyet duygusuyla, anne, babasına saygı şuuruyla yetiştirmeli, önlerine ciddi ve büyük hedefler koymalıyız. Öğrencimizin yeteneği, bilgi ve zekâsı hangi alana yatkınsa o yönde cesaretlendirmeliyiz. Herkes kaymamak, doktor, hakim olacak diye bir şart yok, önemli olan hangi mesleği değil yaptığını mesleği doğru ve dürüst bir şekilde ciddiyetle yapmanızdır. Bunu gençlerimize aşılamalıyız, çocuklarımız boş bırakıldığında önlerinde hedefleri olmadığında sağa sola hedefsiz bir şekilde savrulur ne kendilerine ne de vatan ve milletine faydası olur” dedi.

Vali Yavuz her toplumda zaman zaman kötü olayların meydana gelebildiğini, cinayet ve intihar vakalarına rastlandığını, bunların salt gelişmişlikle geri kalmışlıkla alakası olmadığını vurguladığı konuşmasının devamında “Bölünmüş, parçalanmış aileler var, arada kalmış çaresiz çocuklar var, yeri yurdu belli olmayan, toplumdan dışlananlar var. Ancak biz şunu hiç unutmamalıyız ki bizler insanı odak almış, merhamet ve şefkatle, hoşgörü ile çok sayıda milleti bir arada yaşatmışız. Şimdi de büyük ve bölgesinde söz sahibi denge unsur bir devletiz. Ortadoğu’yu, sınırlarımızı ateşe vererek medeniyet havzamızı birbirine katan emperyalist güçlerin tüm oyunlarına rağmen bugün iki milyona yakın masum insana ev sahipliği yapacak bir güce sahibiz. Devletimiz içte ve dışta istikrarı sağlayacak bir güce ulaşmıştır, 12 yılda sessiz fakat büyük hamlelerle başta eğitim olmak üzere, sağlıkta, ulaşımda, sosyal ve  ekonomik alanlarda devrim niteliğinde çalışmalar gerçekleştirilmiştir" diye konuştu.

Vali Yavuz ilimiz genelinde yürütülen çalışmalara ilişkin yaptığı konuşmasında da şunlar söyledi: "İlimizde intihar olaylarının önüne geçmek, madde bağımlılığını engellemek için, çete oluşumu gibi davranışları daha başlangıcında sonlandırmak için emniyetimiz büyük gayret gösteriyor. Okul önlerinde öğrencilerimizi kötü yola çekme girişimlerini engellemek, okulla alakası olmayan art niyetli kişilerin birikmesinin önüne geçtik. Bu konuda 60’ın üzerindeki kişiye idari yaptırım uyguladık. Okul önlerinde aldığımız tedbirlerle iyi sonuçlar elde ettik. Emniyetimiz, bizimle işbirliği yapan okul idarelerimiz sürece katkı veren başta rehber öğretmenler olmak üzere iyi bir altyapı kurmuş durumdayız. Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve siz değerli öğretmenlerimizin bu raporunu çok önemsiyorum, kıymetli bir emeğin ve araştırmanın ürünü. Bu rapordan hareketle çemberi daha daraltıp, risk oranı yüksek aileleri belirleyip, gerektiğinde aileleri evlerinde ziyaret ederek çözüm ve sonuç odaklı çalışacağız. Ben size inanıyor ve güveniyorum, bundan önce görev yaptığım Gaziosmanpaşa, Siverek gibi ilçelerde başarılı sonuçlar elde ettik. Hep birlikte Uşak ilimizde de örnek sonuçlar elde edeceğimizden şüphem yoktur.”

 

Vali Seddar Yavuz’un başkanlığında yürütülen toplantı; hazırlanan raporla ilgili değerlendirmelerin yapılaması, karşılaşılan meselelerin çözümünde izlenecek yöntemler hakkında yapılan fikir alışverişiyle sona erdi.

Cumhuriyet Mahallesi İbrahim Tahtakılıç Caddesi No 45/1 64200 / UŞAK - 0 276 280 64 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.