UŞAK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TOBB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Açılışı Gümrük ve Ticaret Bakanı Sayın Bülent Tüfenkçi´nin Teşrifleriyle Gerçekleştirildi

TOBB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Açılışı Gümrük ve Ticaret Bakanı Sayın Bülent Tüfenkçi´nin Teşrifleriyle Gerçekleştirildi

İlimize çeşitli açılışlar için gelen Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi Valilik Makamı ve Belediye Başkanlığı ziyaretlerinden sonra TOBB tarafından yaptırılan Uşak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile yapımı tamamlanan ve hizmete giren Uşak Ticaret ve Sanayi Odasının açılış törenlerine katıldı.

Bakan Tüfenkçi ilk olarak TOBB katkılarıyla yaptırılan TOBB Uşak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin açılışını yaptı. Bakan okula gelişinde öğrencilerin alkışlarıyla karşılandı. Açılış kurdelesinin kesilmesinden önce TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu yaptığı konuşmada eğitimin memleketin kalkınması ve gelişmesinde en önemli unsur olduğunu, eğitime yapılacak yatırımın mutlaka ülkeye fayda olarak geri döneceğini ifade ettiği konuşmasında TOBB olarak Uşak’a böyle bir eğitim kurumunu kazandırmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade etti. Başkan Hisarcıklıoğlu özellikle kız çocuklarının da okutulması konusunda hassas davranılması gerektiğini, ahlaklı, bilgili milletini ve devletine seven bir neslin yetiştirilmesinin önemini belirttiği konuşmasında 24 derslikli okulun Uşak’a ve ülkemize hayırlı olması temennisinde bulundu.

Vali Ahmet Okur da açılış töreninde yaptığı konuşmasında mesleki eğitimin önemine değindiği konuşmasında şunları söyledi.

“Uşak ilimizde göreve başladığımda, ilimizin eğitim konusundaki durumunun oldukça yüksek bir seviyede olduğunu gözlemledim. Bu seviyeyi daha ileriye taşımak için mesai arkadaşlarımla yoğun bir çalışma temposu içine girdik. 1 yıllık bir sürede eğitim konusunda iki önemli projeyi il genelinde uygulayarak başarılı sonuçlar aldık. Etkin okullar projesi ve yenilikçi lider öğretmenler projeleriyle önemli bir başarı elde ettik. Geçen yıl yükseköğrenime yerleşmede 81 il arasına 30. sırada iken en son yerleştirmelerde 6. sıraya kadar yükseldiğimizi söylüyor olmam bu konudaki çabalarımızın karşılığını aldığımızı göstermektedir. İlimizde 300 civarında okulumuz var yaklaşık 60 bin öğrencimiz var. Mesleki ve teknik okulumuzun sayısı ise 13. Bu okullarda 6 bin öğrenci eğitim öğretim görüyor. Hükümetimizin önümüzdeki dönemde çıraklık, mesleki ve teknik eğitime verdiği ağırlıkla birlikte ilimizin de bu gelişme doğrultusunda bu sayının artırılmasını hedefliyoruz. Biz sanayici ve işadamlarımıza şunu söyledik. Eğitime ve öğretime sahip çıkın dedik, iş adamlarımız okullarımızı sahiplendiler, okullarımızın eksiklerini belirleyip desteklerini alıyoruz. Aralık ayında yine bir araya gelip yeni projelerle okullarımızın sahiplenilmesini, Uşaklı esnaf, sanayici ve işadamlarımızın eğitime destek vermelerini sağlayacağız.”

15 Temmuz’un kökeninde yanlış eğitim sisteminin büyük rol oynadığını vurgulayan Vali Okur konuşmasına şöyle devam etti: “Bundan önce eğitim kurumlarında önemli bir yanlış vardı. Eğitim belli ellerde toplanmış, belirli zihniyetlere hizmet eder hale gelmişti. Ülkesine vatandaşını ihanet eden bir güruh yetiştirilmişti bu sistemde. Bunun tecrübesi çok acı oldu. Şimdi artık meselenin ne olduğu anlaşılmış, eğitim sistemi yeni baştan dizayn edilmiştir. Bugün hizmete açılacak mesleki ve teknik lisemizde inşallah ülkemizin gelişme ve kalkınmasına önemli katkılar sağlayacak, burada yetişen gençlerimiz hem kendi gelişimlerine hem de ülkenin kalkınmasına katkı sağlayacaklar. Ancak mesleki ve teknik eğitim için tek başına bu okulun Uşak için yeterli olmadığını biliyoruz. Bunun için TOBB başkanımızdan ilimiz için ikinci bir meslek lisemizin temelinin atılması ve bir an önce Uşak’a kazandırılması için aynı hassasiyeti ve desteği bekliyoruz. Bugün ilimize teşrif eden Gümrük ve Ticaret Bakanımıza, TOBB Başkanımıza sağladıkları katkılardan dolayı Uşaklı vatandaşlarım ve burada eğitim görecek öğrencilerimiz adına teşekkür ediyorum.”

Vali Okur’un konuşmasının ardından davetlilere hitap eden Bakan Tüfenkçi Hükümetin eğitim konusundaki hassasiyetinin ülkenin kalkınma ve gelişmesine yapılmış en önemli yatırım olduğunu ifade ettiği konuşmasında şunları söyledi: “Eğitim konusunu cok ciddiye alıyoruz. Sanayicimizin üretim sürecinde kalifiye eleman bulması önemli bir konu. gençlerimizin aldığı mesleki ve teknik eğitimle dünya ile rekabet edebilir düzeyde yetişmesini arzu ediyoruz. Bugün açtığımız bu okullar işte bu amaca hizmet edecek. Gençlerimiz kendilerine sağlanan imkanları iyi değerlendirsin, çok çalışıp ülkesine faydalı olsunlar istiyoruz. Okulumuzun yapımına önemli katkılar sağlayan TOBB’ne, Uşak Belediyesine ve katkı sağlaya herkese teşekkür ediyor, okulumuzun hayırlı olmasını diliyorum.”

Konuşmaların ardından Bakan Tüfenkçi, davetliler ve tüm öğrencilerle birlikte kurdeleyi keserek okulun açılışını gerçekleştirdiler.

22-11-201622-11-201622-11-201622-11-201622-11-201622-11-201622-11-2016

 

 

Cumhuriyet Mahallesi İbrahim Tahtakılıç Caddesi No 45/1 64200 / UŞAK - 0 276 280 64 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.