UŞAK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Uşak İli Berlin´deki Şehitlerimizi Yad Etti

Gedik Üniversitesi, Uşak Belediyesi ve Uşak Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ortaklaşa yürüttükleri Berlin Türk Şehitliği projesi başarılı bir şekilde tamamlandı.
 Uşak İli Berlin´deki Şehitlerimizi Yad Etti

Gedik Üniversitesi, Uşak Belediyesi ve Uşak Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ortaklaşa yürüttükleri Berlin Türk Şehitliği projesi başarılı bir şekilde tamamlandı.

                Ortaya çıkan bilgilere göre günümüzde Berlin Türk Şehitlik Camii olarak bilinen yerin;

1798 yılında Almanya nezdinde gönderilen ilk daimi elçimiz Giritli Ali Aziz’in vefatı ile Berlin’ de oluşan Türk Mezarlığının, 1867 yılında bir Osmanlı Abidesi ile taçlanması, 1915 yılında aynı alana tedavi için Berlin’e gönderilen Osmanlı askerlerinin defni ile şehitliğe dönüşmesi, 1921 yılında Ermeni terör örgütünce Berlin’de şehit edilen Talat Paşa, Bahaeddin Şakir ve Cemal Azmi Beylerin şehit düşmeleri neticesi yine bu alana defnedildikleri Türk Şehitlik Mezarlığı, 1961’de Türklerin Almanya’ya işçi göçünün başlamasından sonra 1990’lı yıllarda ibadet alanı olarak kullanılmaya başlanılmış, 2000’li yıllara gelindiğinde ise Berlin Türk Toplumunun destekleri alana Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı bir cami inşa edilmiştir.

Alanın ilginç hikâyesi proje ortaklarının verdikleri desteklerle Alman arşivlerine dayalı olarak tarih öğretmeni İsmet Özadam tarafından araştırılmış ve kitaplaştırılmıştır. Baskısı Gedik üniversitesinde gerçekleştirilen kitabın dağıtım töreni 14 Ağustos 2015 Cuma  günü namaza müteakip Berlin Türk şehitlik camisinde cemaatinin yoğun katılımı ve  Berlin Türk konsolosluğu Eğitim Ataşesi ile Din işleri Ataşesinin katılımları ile gerçekleştirilmiştir. 

Berlin Türk konsolosluğu Eğitim Ataşesi, Cami derneği Yönetimi ve cami cemaati mensupları  Gedik üniversitesi, Uşak Belediyesi ve Uşak Milli Eğitim müdürlüğüne yaptıkları projeden ve yurtdışında şehitliklerimizin anılmasından, yalnız bırakılmamış olmalarından dolayı teşekkürlerini bildirdiler.

 


 berlin şehitleriberlin şehitleriberlin şehitleriberlin şehitleri

Cumhuriyet Mahallesi İbrahim Tahtakılıç Caddesi No 45/1 64200 / UŞAK - 0 276 280 64 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.