UŞAK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Uşak'ın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 100. Yılı Kutlu Olsun

Uşak'ın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 100. Yılı Kutlu Olsun

 "Ordular ilk hedefiniz Akdeniz'dir. İleri!" emrinin verildiği şehir olarak tarihe geçen Uşak, Kurtuluş Savaşında destansı bir varoluş mücadelesi sergilemiştir. 26 Ağustos'ta başlayan ve 30 Ağustos'ta zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi'nin ardından,işgalci güçlerin Başkomutanı Trikopis'in Uşak'ta esir alınması ile milli mücadelenin seyri değişmiş ve İlimiz 1 Eylül 1922 günü, iki yıl iki gündür süren Yunan işgalinden kurtulmuştur. Nice kahramanlık destanlarının yazıldığı şehrimiz, uğrunda can siperane duran ecdadımızın bize emanetidir. Vatanı için, bağımsızlığı ve bayrağı için; canını, kanını, tüm varlığını hiçe sayan aziz ecdadımızın emanetini ilelebet korumak, milli birlik ve beraberlik ruhunu yaşatmak ve kutsal değerlerimize sahip çıkmak öncelikli gayemizdir.

1 Eylül Uşak'ın Düşman İşgalinden Kurtuluşu vesilesiyle kıymetli hemşehrilerimizin Kurutuluş Günü'nü kutluyor, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve bu toprakların bize yurt olması için canını ortaya koyan aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet ve minnetle yad ediyorum.

 

Bülent Şahin

İl Millî Eğitim Müdürü

Cumhuriyet Mahallesi İbrahim Tahtakılıç Caddesi No 45/1 64200 / UŞAK - 0 276 280 64 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.