UŞAK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Uşak'ta "Çevre dostu 1000 Okul Projesi" ilk etapta altı okulda hayata geçirildi: Öğrenciler çevre bilincini yaşayarak elde edecekler

Uşak'ta

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından başlatılmış olan "Çevre dostu 1000 Okul Projesi" bileşenlerinden biri olan okul altyapısının iyileştirilmesi ile ilgili çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.

Bakanlık İnşaat ve Emlak Genel Müdürlüğü koordinasyonunda, Uşak Valiliğince seçilmiş olan merkezde ve her ilçede birer okul olmak üzere toplam altı okulumuzda çalışmalar başladı.

Proje kapsamında belirlenen okullarda; sensörlü lambaların uygulanması, bataryaların fotoselli bataryalar ile değiştirilmesi, LED aydınlatmalar, yağmur suyunun bahçe sulaması için kullanılmasına olanak sağlayan sistemin kurulması, kompanzasyon panolarının iyileştirilmesi, ısıtma kazan sistemi dönüşümü (doğalgaz dönüşümü) (Banaz Mahire Eynel İlkokulunda), termostatik vana uygulaması, güneş enerji santrallerinin (GES) uygulanması, (Merkez Aybey İlkokulunda) gibi pek çok altyapı iyileştirmeleri gerçekleştirildi.

Söz konusu okullarda yapılmış olan imalatlar, ilimiz TOBB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin desteği ile gerçekleştirildi. Onarım giderleri ise; Bakanlığımızın Gayrimenkul Büyük Onarım Giderleri konulu genelgesi kapsamında yürütülmüş olup, ilimiz 2022 yılı ödeneği kapsamında karşılandı.

İl Milli Eğitim Müdürü Bülent Şahin proje ile ilgili yaptığı açıklamada şunları ifade etti: "Bakanlığımızın büyük önem verdiği bu proje ile kısa zamanda okullarımız çevreyle dost, sıfır atık kültürünün yaygınlaştığı okullara dönüşecektir. Ayrıca; proje kapsamında Bakanlığımızın destekleriyle 1000 okulun tüm yöneticileri ve öğretmenlerine çevre bilinci ve iklim değişikliğiyle ilgili sürekli eğitimler verilecek. Öğrencilerimize çevre bilinci kazandırmak onların geleceğini doğrudan ilgilendiriyor. İlkokul düzeyinde bu bilinci kazanan, uygulama ve sonuçlarını yaşayarak okullarında görün öğrencilerimizin hayat boyu bu bilinçle çevre dostu bireyler olarak varlıklarını sürdüreceklerini ve örnek olacaklarını ümit ediyorum. Bu projenin ülkemiz için çok kıymetli bir proje olduğuna ve katma değerinin de büyük olacağına inanıyorum."

16-05-202216-05-202216-05-2022

Cumhuriyet Mahallesi İbrahim Tahtakılıç Caddesi No 45/1 64200 / UŞAK - 0 276 280 64 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.