UŞAK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Valimiz Ahmet Okur 2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı Öncesinde İl Milli Eğitim Müdürü, İlçe Milli Eğitim Müdürleri Ve Okul İdarecileriyle Bir Araya Geldi.

Valimiz Ahmet Okur  2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı Öncesinde İl Milli Eğitim Müdürü, İlçe Milli Eğitim Müdürleri Ve Okul İdarecileriyle Bir Araya Geldi.

      Uşak Kız Teknik ve Meslek Lisesi salonunda gerçekleştirilen toplantı Valimiz Ahmet Okur’un konuşmasıyla başladı. Valimiz Okur yeni eğitim öğretim yılının hayırlı ve başarılı olması temennisinde bulunduğu konuşmasına şöyle devam etti: “Uşak ilimizde göreve başlamam ile birlikte, ilimizin başarı oranını daha ileriye taşımak noktasında hep birlikte büyük adımlar atmak arzusunda olduğumu ifade etmek istiyorum. Uşak ilimizde geçtiğimiz yıllar itibariyle elde edilmiş başarılarda katkısı olanları kutluyor, çok daha iyi seviyede olan illeri ve okulları göz önünde bulundurarak yeni bir heyecan ve hızlı bir tempoyla yolumuza devam etmemiz gerektiğine inanıyorum. Bize emanet edilmiş geleceğimizin teminatı çocuklarımızı yetiştirmek üzere tüm bilgi, enerji ve tecrübemizi kullanmalı, mazeretleri değil başarıyı ilke edinmeliyiz.”

      Okullarımızın sene başındaki durumları, sene ortası ve sonundaki başarı düzeylerini yakinen takip edeceğini, eğitim kurumlarını her fırsatta ziyaret edeceğini ifade eden Valimiz Okur “Okul idarecilerimize çok önemli vazifeler düşüyor, öğretmenlerimiz bir sıkıntı varsa bunu tespit edebiliyor ve idarecisiyle bunun çözümü noktasında birlikte hareket etmeyi başarabiliyorsa inanın çok hızlı yol alırız. Öğretmenlerimize güvenmeli, onları sınıfının lideri yapmalı, kendi özgünlüğünü ve farkını ortaya koyarak sınıfları birbiriyle rekabet eder duruma getirebilmeliyiz. Nasıl öğretmenlik yapmak istiyorsunuz, nasıl daha başarılı bir sınıf olabilirsiniz, çocuklarımıza dersleri nasıl sevdirebilir, milli ve manevi değerlerimize sahip nasıl daha bir bir nesil yetiştirebiliriz? Kaygımız, endişemiz ve bütün meselemiz bu olmalıdır” dedi.

      Çocukların aileden sonra gerek kişisel gelişimleri gerekse geleceğe hazırlanmaları noktasında en temel eğitimi okullarda aldığını belirten Valimiz Okur “Dersi sınıfta, okulda öğretmekten başka seçeneğimiz olmamalıdır. Kimse çareyi dışarıda aramak zorunda kalmamalı, artık dersaneye, yüksek meblağlar ödeyerek özel dersler almaya mecbur bırakılmamalıdır. Bir veli çözümü sizin sınıfınızda okulunuzda bulamıyorsa, çareyi eğitim sistemimizin dışında arıyorsa, bunun vebali bunun mesuliyeti sizindir. Öğretmenlik özveri gösterildiği oranda mukaddestir, yoksa sadece 40 dakikalık dersi geçirmekle bu ayrıcalığı elde edemeyiz. Sizin tam manasıyla öğretmenliğinizi icra etmek için gerekli şartlar sağlanamıyorsa, bir sıkıntınız var ve çözümlenmiyorsa, eğitim ile ilgili ideallerinizi gerçekleştirmek için ufkunuzu açan, elinizden tutan size yol gösteren idareci yoksa bunun da vebali bizimdir. Ama inanın iyi bir eğitim sisteminin sürekliliğinin sağlanması için ne gerekiyorsa yapacağız. Devlet olarak ilk ve en öncelikli meselemizdir eğitimdir” dedi.

      Son yıllarda en büyük yatırımın eğitime yapıldığını vurgulayan Valimiz Okur “Eğitime ayrılmış bu kadar büyük bütçeler varken bunun hakkı mutlakla verilmelidir. Çünkü devlet olarak eğitim bizim işimizdir, binlerce öğretmenle, binlerce okul binası, araç ve gereciyle eğitim sistemimiz başarıya odaklanmalıdır. Eğitim okullarda verilecek, bunun başka bir yolu yok. Çocuklarımız esas ve temel eğitimini Devletimizin denetim ve gözetiminde okullarda almalı, aldıkları bu eğitimle gerek mesleğe gerekse yüksek öğrenime giden yolda ihtiyaç duyduğu bilgilerle mücehhez olmalı, girdiği sınavlarda başarılı olabilmelidir” dedi.

      Daha önce kaymakamlık yaptığı Maltepe ve Seyhan ilçelerinde uygulanmış ve büyük bir başarı elde edilmiş modellerin ilimizde de geliştirilmesi ve uygulanması için herhangi bir engel olmadığını ifade eden Valimiz Okur “Eğitimde iyi olmak için üzerimizdeki yorgunluğu durgunluğu atabilmeli, nasıl daha iyi bir eğitim verilebilir, nasıl daha iyi bir eğitimci ve okul idarecisi olunabilir sorusunu en başta kendimize sormalıyız. Bu soruların cevabını gönül rahatlığıyla verecek seviyeye gelirsek başarılı olmak artık mucize değildir. Bu yönde okul idarecilerimiz rotasını belirlemeli, başarı elde edilmiş modelleri uygulayabilecekleri gibi kendi okullarında öğretmen ve öğrencilerle geliştirecekleri yeni modellerle başarıyı kendilerine hedef yapmalıdırlar” dedi.

      Valimiz Okur “Uşak ilimizdeki tüm öğretmen ve okul idarecilerimize inanıyor ve güveniyorum; her birinizin içindeki cevheri ortaya koyduğu takdirde çok daha başarılı olacaklarını umuyorum. Bir araya gelmemiz vesilesiyle de tüm eğitim camiasına yeni eğitim öğretim yılında üstün başarılar diliyorum” diyerek konuşmasına son verdi.

  Vali toplantıVali toplantıVali toplantıVali toplantıVali toplantıVali toplantı

Cumhuriyet Mahallesi İbrahim Tahtakılıç Caddesi No 45/1 64200 / UŞAK - 0 276 280 64 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.